“Get The Beat” Singapore 2018

Congratulations to all participants! You’re already a winner in our eyes the moment you stepped on stage!

A total of 76 awards achieved at Get The Beat Asia Dance Competition!


List of Awards

5th June

My First Solo 8&U Petite

Evis Koh: 4th Position

(Choreographed by Ms Kok Huishi)

 

My First Solo 10&U Junior

Teo Kaydes: 2nd Position

(Choreographed by Ms Kok Huishi)

 

My First Solo 15+ Senior

Rachel Lau: 5th Position

(Choreographed by Ms Kok Huishi)

 

Solo 14&Under Contemporary A

Mandy Koh: 3rd Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Solo 14&Under Contemporary B

Alyssa Tan: 3rd Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Solo 15-19 Contemporary B

Celeste Chan: 4th Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Nicole Lim: 5th Position

(Choreographed by Mr Dan Kwoh)

Alexis Chew: 5th Position

(Choreographed by Mr Dan Kwoh)

 

Solo 13&Under Ballet

Renee Low: 5th Position

(Choreographed by Ms Crystal Lum)


6th June

Solo 6&under Ballet

Valerie Sun: 1st Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Lee Hao En: 3rd Position

(Chereographed by Ms Ashley Tan)

Enya Cheh Ya Hui: 5th Position

(Choreographed by Ms Lilian Ng)

 

Solo 7&under Ballet

Lien Dauwels: 3rd Position

(Choreographed by Ms Angela Yie)

Amelia Lim: 4th Position

(Choreographed by Ms Mariska)

 

Solo 8&under Ballet A

Koh Jean Ting: 4th Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Solo 8&under Ballet B

Ariel Ng: 2nd Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Charlene Quek: 3rd Position

(Choreographed by Ms Kok Huishi)

Zhang Bowen Kellie: 4th Position

(Choreographed by Ms Lilian Ng)

Lin ZiHan: 4th Position

(Choreographed by Ms Stacey Yeo)

Estella Teo: 5th Position

(Choreographed by Ms Crystal Lum)

 

Solo 9&under Ballet A

Raphael Leo: 2nd Position

(Choreographed by Ms Kok Huishi)

Yong Sook Ting: 3rd Position

(Choreographed by Ms Dianny Tan)

 

Solo 9&under Ballet B

Olesya Koe: 4th Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Kayleen Lee: 4th Position

(Choreographed by Ms Crystal Lum)

 

Solo 10&under Ballet A

Goh Yun Xi: 4th Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Solo 10&under Ballet B

Clarie Chua :5th position

(Choreographed by Ms Kok Huishi)

 

Solo 11&under Ballet B

Lim Wan Xuan: 5th Position

(Choreographed by Ms Crystal Lum)

Solo 15-19 yrs Open

Kate Yeo: 3rd Position

(Choreographed by Mr Dan Kwoh)

Kate Chong: 4th Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Solo 15-19 yrs Tap

Celeste Chan: 4th Position

(Choreographed by Celeste Chan and Ms Wong Liang Pei)

 

Solo 15-19 yrs Hip Hop

Hannah Tan: 3rd Position

(Choreographed by Mr Rayedem Roumimper)

 

Groups Open Hip Hop

MvTEAM: 2nd Position

(Choreographed by Mr Kim Dong Hyoung and Mr Rayedem Roumimper)

Groups Open Any Style

dTEAM: 1st Position

(Choreographed by Mr Dan Kwoh)

 

Small Groups Open Contemporary

dTEAM: 2nd Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Small Groups Open Lyrical

Senior Apprentice: 2nd Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Groups Open Contemporary

dTEAM: 4th Position

(Choreographed by Mr Dan Kwoh)


7th June

Solo 7&under Lyrical

Lien Dauwels: 2nd Position

(Choreographed by Ms Angela Yie)

 

Solo 8&under Lyrical

Ariel Ng: 2nd Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Solo 9&under Lyrical

Raphael Leo: 1st Position

(Choreographed by Ms Kok Huishi)

 

Solo 10&under Lyrical B

Debby Tay: 4th Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Solo 11&under Lyrical

Heelori Rawat: 5th Position

(Choreographed by Ms Melynda Teng)

 

Solo 14&Under Lyrical

Alyssa Tan: 2nd Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Prinncy Chia: 4th Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Ainsley Chan: 5th Position

(Choreographed by Ms Stacey Yeo)

 

Solo 15-19 Yrs Lyrical

Fong Tze Yee: 3rd Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Nathasia Chin: 5th Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Small Group 15&u Contemporary

Youth Apprentice: 1st Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Groups 15&u Hip Hop

MvJUNIOR: 1st Position

(Choreographed by Mr Kim Dong Hyoung)

 

Groups 15&u Contemporary

Youth Apprentice: 3rd Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Groups 15&u Jazz

Youth Apprentice: 4th Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)


8th June

Solo 9&under Jazz

Raphael Leo: 1st Position

(Choreographed by Ms Kok Huishi)

 

Solo 9&under Open

Raphael Leo: 3rd Position

(Choreographed by Ms Kok Huishi)

 

Solo 10&under Open

Moon Teo: 3rd Position

(Choreographed by Ms Crystal Lum)

 

Solo 11&under Open

Gisella Yeo :4th Position

(Choreographed by Mr Freddy)

 

Groups 10&under Classical/Demi-Character

Northeast First Apprentice: 2nd Position

(Choreographed by Ms Kok Huishi and Ms Angela Yie)

 

Groups 10&under Jazz

West First Apprentice: 4th Position

(Choreographed by Ms Stacey Yeo and Ms Sandra Leong)

 

Solo 14&Under Jazz

Cheng Hong Chi: 4th Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Alyssa Tan: 5th Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)


9th June

Solo 10&under Acro

Debby Tay: 5th Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Duo/trio 6&under any style

Khloe Ho & Marilynn Nathania Budiarto: 3rd Position

(Choreographed by Ms Mariska)

Reynee Ng & Megan Chia: 5th Position

(Choreographed by Ms Ivy Ng)

 

Duo/trio 10&under Lyrical

Cayla Lim & Koh Kae Lyn: 1st Position

(Choreographed by Ms Melynda)

Nicole Loh & Kayla Chong: 4th Position

(Choreographed by Ms Mariska)

 

Duo/trio 10&under any style

Clara Tan & Zhang Bowen: 5th position

(Choreographed by Ms Stacey )

 

Groups 8&under Jazz

Teeny Apprentice: 5th Position

(Choreographed by Ms Ashley)

 

Duo/trio 15+ Lyrical

Shirin Shayidah & Liyana Jainal: 2nd Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Duo/trio 15+ Contemporary

Recia Lee & Tew Wen Xin: 1st Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Duo/trio 12+U any style

Giselle Yeo/ Jernise Tan/ Yuka Koide: 2nd Position

(Choreographed by Mr Freddy)

 

Duo/trio 15+ any style

Shermin Lee & Angela June Yue : 2nd Position

(Choreographed by Mr DK)


10th June

Solo 8&under Hip Hop

Regina Goh : 1st Position

(Choreographed by Mr DK)

 

Groups 12&under Contemporary

Northeast Junior Apprentice : 1st Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Groups 12&under Hip Hop

Mv Kids: 1st Position

(Choreographed by Mr Dk and Mr Freddy)

 

Small group 12&u Lyrical

West JA ensemble: 1st Position

(Choreographed by Ms Lilian Ng)

 

Groups 12&under Lyrical

West Junior Apprentice: 4th Position

(Choreographed by Ms Crystal Lum)


11th June (Final day)

Solo 6&Under Jazz

Valerie Sun: 1st Position

(Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Improvisation – Mini

Raphael Leo: 1st Position

 

Solo Championship Overall Pre-Junior (9-10yrs)

Raphael Leo: 2nd Position