“Get The Beat” Singapore 2018

Congratulations to all participants! You’re already a winner in our eyes the moment you stepped on stage!

Get The Beat – 5th June

My First Solo 8&U Petite
Evis Koh: 4th Position (Choreographed by Ms Kok Huishi)

My First Solo 10&U Junior
Teo Kaydes: 2nd Position (Choreographed by Ms Kok Huishi)

My First Solo 15+ Senior
Rachel Lau: 5th Position (Choreographed by Ms Kok Huishi)

Solo 14&Under Contemporary A
Mandy Koh: 3rd Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Solo 14&Under Contemporary B
Alyssa Tan: 3rd Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Solo 15-19 Contemporary B
Celeste Chan: 4th Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)
Nicole Lim: 5th Position (Choreographed by Mr Dan Kwoh)
Alexis Chew: 5th Position (Choreographed by Mr Dan Kwoh)

Solo 13&Under Ballet
Renee Low: 5th Position (Choreographed by Ms Crystal Lum)

 

Get The Beat – 6th June

Solo 6&under Ballet
Valerie Sun: 1st Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)
Lee Hao En: 3rd Position (Chereographed by Ms Ashley Tan)
Enya Cheh Ya Hui: 5th Position (Choreographed by Ms Lilian Ng)

Solo 7&under Ballet
Lien Dauwels: 3rd Position (Choreographed by Ms Angela Yie)
Amelia Lim: 4th Position (Choreographed by Ms Mariska)

Solo 8&under Ballet A
Koh Jean Ting: 4th Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Solo 8&under Ballet B
Ariel Ng: 2nd Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)
Charlene Quek: 3rd Position (Choreographed by Ms Kok Huishi)
Zhang Bowen Kellie: 4th Position (Choreographed by Ms Lilian Ng)
Lin ZiHan: 4th Position (Choreographed by Ms Stacey Yeo)
Estella Teo: 5th Position (Choreographed by Ms Crystal Lum)

Solo 9&under Ballet A
Raphael Leo: 2nd Position (Choreographed by Ms Kok Huishi)
Yong Sook Ting: 3rd Position (Choreographed by Ms Dianny Tan)

Solo 9&under Ballet B
Olesya Koe: 4th Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)
Kayleen Lee: 4th Position (Choreographed by Ms Crystal Lum)

Solo 10&under Ballet A
Goh Yun Xi: 4th Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Solo 10&under Ballet B
Clarie Chua :5th position (Choreographed by Ms Kok Huishi)

Solo 11&under Ballet B
Lim Wan Xuan: 5th Position (Choreographed by Ms Crystal Lum)

Solo 15-19 yrs Open
Kate Yeo: 3rd Position (Choreographed by Mr Dan Kwoh)
Kate Chong: 4th Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Solo 15-19 yrs Tap
Celeste Chan: 4th Position (Choreographed by Celeste Chan and Ms Wong Liang Pei)

Solo 15-19 yrs Hip Hop
Hannah Tan: 3rd Position (Choreographed by Mr Rayedem Roumimper)

Groups Open Hip Hop
MvTEAM: 2nd Position (Choreographed by Mr Kim Dong Hyoung and Mr Rayedem Roumimper)

Groups Open Any Style
dTEAM: 1st Position (Choreographed by Mr Dan Kwoh)

Small Groups Open Contemporary
dTEAM: 2nd Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Small Groups Open Lyrical
Senior Apprentice: 2nd Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Groups Open Contemporary
dTEAM: 4th Position (Choreographed by Mr Dan Kwoh)

 

Get The Beat – 7th June

Solo 7&under Lyrical
Lien Dauwels: 2nd Position (Choreographed by Ms Angela Yie)

Solo 8&under Lyrical
Ariel Ng: 2nd Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Solo 9&under Lyrical
Raphael Leo: 1st Position (Choreographed by Ms Kok Huishi)

Solo 10&under Lyrical B
Debby Tay: 4th Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Solo 11&under Lyrical
Heelori Rawat: 5th Position (Choreographed by Ms Melynda Teng)

Solo 14&Under Lyrical
Alyssa Tan: 2nd Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)
Prinncy Chia: 4th Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)
Ainsley Chan: 5th Position (Choreographed by Ms Stacey Yeo)

Solo 15-19 Yrs Lyrical
Fong Tze Yee: 3rd Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)
Nathasia Chin: 5th Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Small Group 15&u Contemporary
Youth Apprentice: 1st Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Groups 15&u Hip Hop
MvJUNIOR: 1st Position (Choreographed by Mr Kim Dong Hyoung)

Groups 15&u Contemporary
Youth Apprentice: 3rd Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Groups 15&u Jazz
Youth Apprentice: 4th Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Get The Beat – 8th June

Solo 9&under Jazz
Raphael Leo: 1st Position (Choreographed by Ms Kok Huishi)

Solo 9&under Open
Raphael Leo: 3rd Position (Choreographed by Ms Kok Huishi)

Solo 10&under Open
Moon Teo: 3rd Position (Choreographed by Ms Crystal Lum)

Solo 11&under Open
Gisella Yeo :4th Position (Choreographed by Mr Freddy)

Groups 10&under Classical/Demi-Character
Northeast First Apprentice: 2nd Position (Choreographed by Ms Kok Huishi and Ms Angela Yie)

Groups 10&under Jazz
West First Apprentice: 4th Position (Choreographed by Ms Stacey Yeo and Ms Sandra Leong)

Solo 14&Under Jazz
Cheng Hong Chi: 4th Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)
Alyssa Tan: 5th Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

 

Get The Beat – 9th June

Solo 10&under Acro
Debby Tay: 5th Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Duo/trio 6&under any style
Khloe Ho & Marilynn Nathania Budiarto: 3rd Position (Choreographed by Ms Mariska)
Reynee Ng & Megan Chia: 5th Position (Choreographed by Ms Ivy Ng)

Duo/trio 10&under Lyrical
Cayla Lim & Koh Kae Lyn: 1st Position (Choreographed by Ms Melynda)

Nicole Loh & Kayla Chong: 4th Position (Choreographed by Ms Mariska)

Duo/trio 10&under any style
Clara Tan & Zhang Bowen: 5th position (Choreographed by Ms Stacey )

Groups 8&under Jazz
Teeny Apprentice: 5th Position (Choreographed by Ms Ashley)

Duo/trio 15+ Lyrical
Shirin Shayidah & Liyana Jainal: 2nd Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Duo/trio 15+ Contemporary
Recia Lee & Tew Wen Xin: 1st Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Duo/trio 12+U any style
Giselle Yeo/ Jernise Tan/ Yuka Koide: 2nd Position (Choreographed by Mr Freddy)

Duo/trio 15+ any style
Shermin Lee & Angela June Yue : 2nd Position (Choreographed by Mr DK)

 

Get The Beat – 10th June

Solo 8&under Hip Hop
Regina Goh : 1st Position (Choreographed by Mr DK)

Groups 12&under Contemporary
Northeast Junior Apprentice : 1st Position (Choreographed by Ms Wong Liang Pei)

Groups 12&under Hip Hop
Mv Kids: 1st Position (Choreographed by Mr Dk and Mr Freddy)

Small group 12&u Lyrical
West JA ensemble: 1st Position (Choreographed by Ms Lilian Ng)

Groups 12&under Lyrical
West Junior Apprentice: 4th Position (Choreographed by Ms Crystal Lum)